Europie zajęło prawie trzysta lat, aby otrząsnąć się z epidemii, w wyniku której, w ciągu zaledwie trzech lat (1347-1350) zmarła 1/3 ludności ówczesnej Europy.
Dżuma wycisnęła swoje piętno nie tylko na rozwoju gospodarczym kontynentu wprowadzając Europę w stan głębokiej recesji. Widmo Czarnej Śmierci odbiło się także w sztuce. Petrarka utracił ukochaną Laurę - natchnienie swojej poezji. Boccacio uczynił ucieczkę przed epidemią dżumy osnową zbioru 10 noweli - Dekameronu.
W XX wieku pandemia Hiszpanki, jaka nawiedziła Europę i Azję pochłonęła więcej ofiar niż I wojna światowa. Ocenia się, że w latach 1918-1919 na grypę zmarło ponad 20 mln ludzi. Niektórzy podwajają nawet tę liczbę.
Dzięki lawinowemu rozwojowi nauk biologicznych i medycznych, jaki nastąpił w ostatnich dwóch stuleciach nauczyliśmy się zwalczać wiele chorób zakaźnych; znacznie polepszyły się warunki sanitarne, opracowano metody leczenia i produkcji skutecznych farmaceutyków, wszelkie przypadki wystąpienia szczególnie groźnych chorób są ściśle monitorowane.
W 1979 r. WHO ogłosiła Ziemię, planetą wolną od ospy. Prawdopodobnie wkrótce - dzięki systematycznym szczepieniom - z dziejów ludzkości wyeliminowana zostanie następna choroba - choroba Heinego-Medina (zobacz dokument WHO na ten temat).
Dżuma, cholera oraz inne choroby, które dawniej dzisiątkowały ludność, obecnie wybuchają sporadycznie, zwykle na ograniczonych terenach endemicznych.
Paradoksalnie jednak pojawia się przed nami nowe zagrożenie - bioterroryzm.
Pojęcie to we współczesnym rozumieniu pojawiło się niedawno - historia wykorzystywania czynników biologicznych w walce z wrogiem jest jednak bardzo długa.
W obecnych czasach, masowość i szybkość przepływu informacji sprawia, że dzisiejsze społeczeństwa (zwłaszcza te, które określamy jako wysoko cywilizowane) są szczególnie narażone na terroryzm. Nagłośnienie kilku przypadków wywołuje psychozę, która w swoich skutkach może być równie katastrofalna jak szkody wywołane samym użyciem broni biologicznej. Z resztą, jak to się niejednokrotnie okazywało podczas zeszłorocznych przypadków zakażenia wąglikiem w USA, informacje, które do nas docierają są często błędne bądź mylące. Stąd też pomysł wykładu na temat bioterroryzmu.
Czy i czego mamy się tak naprawdę bać?
Na te pytania spróbuję odpowiedzieć podczas mojego wykładu.