Odczyn wiązania dopełniacza

Test stosowano kiedyś w diagnostyce kiły (obecnie stosuje się IFA)

Wasserman

Test polega na wykrywaniu w surowicy przeciwciał swoistych wobec określonego antygenu. Do odczytu wykorzystuje się hemolizę erytrocytów baranich wywoływaną aktywacją białek układu dopełniacza.

Układ dopełniacza to grupa około 30 białek obecnych w surowicy kregowców, które wzajemnie regulują własną aktywność (aktywują proteolitycznie, stabilizują bądź hamują).
Do kaskadowej aktywacji tego układu dochodzi głównie (ale nie tylko) wtedy, gdy nastąpi związanie się pewnych białek dopełniacza z kompleksami immunologicznymi (kompleksy antygen-przeciwciało).
Aktywacja taka prowadzi do powstania kompleksu atakującego błonę (MAC) - kompleksu białek C5bC6C7C8(C9)n, który ma zdolność do wbudowania się do błony cytoplazmatycznej i utworzenia w niej kanału. (Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany, ale - mówiąc bardzo prosto - MAC najzwyczajniej robi w błonie dziurę). Kompleks MAC może atakować zarówno błony komórkowe komórek eukariotycznych, także komórek własnego organizmu jak i błony bakteryjne (błonę komórkowa i błonę zewnętrzna bakterii Gram-ujemnych).


Odczyn wiązania dopełniacza
Surowica pobrana
od pacjenta nr 1
Poszczególne etapySurowica pobrana
od pacjenta nr 2
rdo surowicy pacjentów dodajemy
określony antygen A oraz białka układu dopełniacza
rr
dopełniacz związany z kompleksem antyge-przeciwciało jeśli surowica zawiera, następuje aktywacja dopełniaczadopełniacz nie został związany
rdodanie erytrocytów baranich
oraz przeciwciał swoistych wobec tych erytrocytów (tzw. krwinki uczulone)
r
rnastępuje związanie dopełniaczar
rw surowicy, w której komplemen nastąpi hemolizahemolizahemoliza
wynik pozytywnyodczytanie wynikuwynik negatywny - w surowicy pacjenta nr 2
nie wykryto przeciwciał wobec antygeu A