Bacillus anthracis

Co wiadomo o chorobie

Wąglik jest enzootią czyli chorobą zwierzęcą utrzymującą się w podobnym nasileniu przez wiele lat na określonym obszarze (zobacz link o danych statystycznych). Chorują na nią przede wszystkim zwierzęta roślinożerne: kozy, owce, bydło. Zwykle 80% zarażonych zwierząt ginie. Wąglikiem mogą się również zarazić zwierzęta laboratoryjne. Dla myszy dawka śmiertelna LD50 to mniej więcej 5 przetrwalników, z kolei szczury, koty i psy mogą przeżyć podskórne wstrzyknięciu nawet około miliona spor Bacillus anthracis.

Wąglik jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęca, która może przenosić się na ludzi, choć biorąc pod uwagę powszechność występowania przetrwalników tej bakterii w środowisku, częstość zachorowań u ludzi jest niska. Najbardziej narażone są osoby, które bezpośrednio np. z racji zawodu stykają się ze zwierzętami lub ich sierścią np. wełną - nie bez powodu wąglik często jest określony jako "woolsorters disease".
Osoby, które raz zetkną się z wąglikiem niemal na zawsze pozostają odporne na ponowne zakażenie bakteriami Bacillus anthracis. Ponowne zachorowanie na wąglika zdarza się niezwykle rzadko.

Ponieważ wegetatywne komórki wąglika są bardzo wrażliwe i szybko giną w naturalnym środowisku, zakażenia następuje głównie w wyniku kontaktu z przetrwalnikami bakterii.

W jaki sposób można się zarazić wąglikiem?

Objawy choroby


(22kB)

Mechanizm patogenezy. Dzięki uprzejmości Holly Deyo



Diagnoza i leczenie

Bakterie B. anthracis jest łatwo zidentyfikować; stosunkowo łatwo je wyhodować na podłożach sztucznych i określić właściwości biochemiczne. Opracowano także szereg testów wykorzystujących technikę PCR (łańcuchowa reakcji polimeryzacji), które umożliwiają identyfikację szczepu na podstawie sekwencji DNA. Szczep wąglika użyty w zeszłorocznym ataku bioterrorystycznym zidentyfikowano przy pomocy testu MVLA (ang. multi-locus variable-number tandem repeat analysis). Polega on na analizie tandemowych powtórzeń sekwencji DNA, które - w zależności od szczepu - występują w różnej liczbie w określonych miejscach genomu B. anthracis. Okazało się, że wszystkie listy wysłane z New Jersey zawierały przetrwalniki bakterii, które wywodzą się od znanego mikrobiologom szczepu Ames - wyizolowanego od jednej z chorych krów podczas epidemii panującej w 1981 roku w Teksasie. Szczep ten stosowano w wielu laboratoriach na świecie do badań nad wąglikiem. Na podstawie analizy sekwencji DNA stwierdzono także, że bakterie wąglika, które jesienią zeszłego roku zaraziły ponad 20 osób, z których 5 zmarło, nie były modyfikowane genetycznie.

B. anthracilis jest wrażliwy na penicylinę, a także na inne antybiotyki: tetracyklinę i erytromycynę.
W przypadku endemii zalecane jest podawanie chorym penicyliny G. Ponieważ jednak, niektóre naturalnie występujące szczepy B. anthracis są odporne na ten antybiotyk, w przypadku zagrożenia bioterroryzmem osobom, które zetknęły się z bakteriami i mogły się potencjalnie zarazić wąglikiem podaje się antybiotyki: ciprofloksacynę (ciprofloxacin) lub doksycyklinę (doxycycline, inna nazwa: wibramycycna).
Doksycyklina należy do tetracyklin - hamuje syntezę białek bakteryjnych.
Ciprofloksacyna jest syntetycznym fluorochinolonem II generacji o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Działa bakteriobójczo poprzez hamowanie bakteryjnej gyrazy.

Uwaga! Wszyscy eksperci zgodnie przestrzegają przed samowolnym, prewencyjnym braniem antybiotyków! Skutki dla zdrowia mogą się okazać fatalne!

Obecne szczepionki produkowane w Wielkiej Brytanii i USA są bezkomórkowymi preparatami zawierającym oczyszczone białko PA. Jakkolwiek ich stosowanie nie stwarza zagrożenia dla środowiska, jak jest w przypadku żywej atenuowanej szczepionki weterynaryjnej, wymaga ono jednak kilkakrotnej dawki przypominającej i nie jest całkowicie skuteczne. Doświadczenia na zwierzętach wykazały, że acellularna szczepionka nie chroni przed zakażeniem niektórymi zjadliwymi szczepami wąglika. Przypuszcza się zatem, że do indukcji trwałej odporności prawdopodobnie konieczna jest stymulacja układu immunologicznego innymi antygenami wąglika oraz pobudzenie odpowiedzi typu komórkowego. Badania nad efektywną szczepionką oraz opracowanie szybkich testów diagnostycznych ułatwi odczytanie całej sekwencji genomu bakterii wąglika. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Instytut Badań nad Genomami (TIGR) w Rockville w USA zakończy projekt sekwencjonowania genomowego DNA czternastu spośród 1200 wyizolowanych na świecie szczepów B. anthracis.

Strona 1 | Strona 2 | Strona 3 | Strona 4 | Szukaj